MTÜ LodijärvKasutaja  Lodijärv projekt kategoorias Annetamistalgud

Anna hoogu Klooga oma bussile!


Uskumatu, kui kiiresti aeg lendab.

11. mail 1996 aastal, 2 aastat peale NL vägede lahkumist kloogalt ja kogu Eestist, kirjutab Piret Tali "Eesti Päevalehes": "... Veel hiljaaegu ei teadnud jubedas olukorras olevast, kuid imekena loodusega Klooga linnakesest keegi õieti midagi. Eestlasi seal ei elanudki. ...

... Klooga, mis teeb shokiturismi osas Paldiskile silmad ette, on tundmatu kant. Korterid ja soome majad (pärastsõjaaegsed barakid) on seal poolmuidu saadaval. Kuid ekssõjaväelinna Kloogale on pärast Vene armee lahkumist hakanud tasapisi uuselanikke siginema. Kloogale on ju Tallinnast vaid paarkümmend minutit elektrirongisõitu. ...

...Kloogale saabujaid võtavad vastu kari näljaseid koduta penisid ja Kopli liine meenutavad puumajad. Kaunis männimets, kolm kalarikast järve ning Eesti sõjaväe polügoonilt kostvad relvade haugatused.

Paneelelamute vahel suitsevad lõkketuled, kuhu poisikesed, mõned neist aastat neli vanad, pilluvad eterniiiditükke ja tõrva.
"Kus su kaks sõrme on?" pärin osavõtlikult ühelt eesti jõngermannilt. "Elektrikapist tuli elekter ja lõi käest sisse ning jalast välja," vastab poisike. ..."

Tundub, et see oli nagu alles eile, kui kloogalased käärisid käised üles ja ütlesid, et nii enam ei saa. Ülevabariigilise koristusaktsiooni "Teeme ära!" ärgitusel kogunes 2. mail 2015 paarkümmend atsakat kloogalast ja vaatamata taevast sadavale vihmale viisid läbi esimesed koristustalgud. Selliseid koristuspäevi viidi sel aastal läbi lausa viis, mille käigus kärutati Kloogalt prügimäele 100+ m3 kõikvõimalikku sodi. Seda, mis sõjarditest ja nende perekondadest, aga ka vahepealsest eluheidikutest koosnenud elanikkonnast maha oli jäänud. Esimesest tegutsemisaastast ei mäletagi rohkemat kui koristusindu ja lõputut kordamist sotsiaalmeedias – "Ära loobi prahti maha!", "Vii praht prügikasti!", "Kõik, mis endaga loodusesse toome, võtame ka lahkudes kaasa!", "Olmeprügi koht pole metsa all", "Vii rehvid jäätmejaama", "Kui tahad muuta maailma – alusta iseendast!". Aga ka väitlust tollase Keila vallavalitsusega – kas üks pooleteisttuhandese elanikkonnaga aleviku avalikus ruumis on kohta avalikele prügikastidele.

5 aastat sellest on möödunud lennates sisaldades endas endiselt prügikoristus- ja võsaeemaldustalguid, aga ka lõbusamaid algatusi ja tegevusi – vastlatrallid ja kodukohvikutepäevad, kella-nelja-kohviõhtud ja rahvarohke tantsuaeroobika neidudele-noorikutele, vanemale keskeale mõeldud võimlemine ja lauamänguõhtud, mitmesugused isetegemise töötoad, kus osalejaid lastest vanaemadeni ja ühistegemised Klooga kooliööde läbiviimisel, kiiksuga jalkamatshid ja kortermajade elanikele suunatud pingipäev, ühistegemised Kloogal perepäeva korraldamisel ja advendiküünla süütamisel, vabariigi aastapäeval lipuheiskamise traditsiooni algatamine ja sellest edasiarenenud sauna-jääaugu üritus "Viska leili! Klooga järvel", tarkusepäeva tähistamine koos suvelõpupeoga "Paadid järvel", kanuumatkad ja osalemised vallas korraldatavatel matkadel, ümarlauad valla esindajatega aleviku valupunktide lahendamiseks ning hulgaliselt omavahelisi koosistumisi – kas teha? miks teha? kuidas teha? millal teha?

Klooga on tasapisi arenev asum, kus pea 3 km pikkusel maaalal kortermajades kokku 583 korterit ja 115 eramut. Klooga on umbasum – siit ei saa juhuslikult läbi sõita, siia peab tulema. Ja pea igapäevaselt ka minema, sest pooleteisttuhandese elanikkonnaga alevikus ei ole perearstipunkti, apteeki, pangaautomaati ega ükski ketipood pole Kloogale oma kauplust rajanud. Nii et igapäevaste olmeprobleemide lahendamiseks tuleb sõita - kas 13 km Keilasse, 18 km Paldiskisse või 40 km Tallinna. Lapsepuhkusel olev ema lapsega arsti juurde või poodi-apteeki, üksielav memmeke poodi-apteeki-pangaautomaati-kalmistule mehe-laste hauale, hilisõhtul Keilasse viimase rongi vastu teatrist või kontserdilt tulijate kojutoomiseks, alevikust 3 km kaugusel olevasse Tallinn-Paldiski  liinibussipeatusse viimiseks, lapse trennist kojutoomiseks, sõitmisi jätkub. Koos on tõhusam, koos on odavam, koos on loodussäästvam ja vabatahtlikkuse alusel toimima hakkav Klooga oma buss on selleks just hea võimalus. Anna hoogu!

Vaata meie tegemisi: https://lodijarv.weebly.com/

Vaata 2019.aasta kokkuvõte: https://www.youtube.com/watch?v=BevlM5B_lSY&t=126s

  • 12 toetajat
  • 900€kogutud 8500€ eesmärgist
  • 0 Vabatahtlikud
  • 0 ressurssi kogutud
Paindliku lõpuga kampaania

Projekt toetatakse igal juhul ka siis kui ta ei saa kokku kogu summat

Edukas projekt

See projekt kogus toetuse 08.Dec.2019