"MINU KANGELANE". Renaldo Veeberi näitus Kiek in de KökisUser's  Artur Veeber project in the category Events

Kui ma veel koolis käisin, ning see oli kaua aega tagasi, siis me kirjutasime paar korda esseed teemal "Minu kangelane." Nendeks kangelasteks olid astronaudid ja sportlased ja isegi filmistaarid. Need inimesed olid üldiselt üsna võõrad ja tundmatud naiivsete esseede noortele autoritele.

Palju aastaid on möödunud ja tekkinud on vajadus kirjutada essee sellel teemal uuesti. Kirjand räägib inimesest kes on mulle kallis, kuigi teda juba mitu aastat ei ole meiega. Sageli juhtub nii, et oma elu jooksul ei teki meil võimalust öelda oma lähedastele kuidas me neid armastame ja hindame.

Sel aastal oleks Eesti graafik ja skulptor Renaldo Veeber tähistanud oma 80ndat juubelit. Tänapäeva noored tunnevad kahjuks väga vähe eelmise sajandi Eesti kunstist, kuid võib oletada, et kaks minu isa tööd on kindlasti tuntud - Pokemon Go mängu fännid võib-olla teavad tema skulptuure, mille mängu arendajad tegid pokestoppideks - "Ujuja" Tõnismäel ning "Kaks naist" Hariduse tänava maja juures, kus elas kunstnik.
 


 

Lisaks "pokestoppidele" on Renaldo Veeber loonud ka mitmeid monumente üle kogu Eesti, millest on kahtlemata kõige muljetavaldav Lõhavere monument.
 


Debüteerides eelmise sajandi 60-ndate lõppus graafikuna, Renaldo esitles ennast Eesti graafika "uue laine" esindajane ning jäi edukuse tippu mitmeks aastaks.

Näituse ruum – püssirohukamber karmis Kiek in de Kök suurtükitornis dikteerib juubelinäituse temaatikat - eelkõige esitatakse graafilisi teosed ajaloolistele teemadele, mida pole kaua aega eksponeeritud. Kunstimuuseum “KUMU” esitab näituse jaoks teost "Ümera lahing" - karm ja kangelaslik illustratsioon meie rahva muistsest vabadusvõitlusest. Mitmeid aastaid hoiti seda muuseumikogus ja nüüd ilmub see taas publiku ette.
  

Nelikümmend aastat pärast selle loomist toimub Tallinnas skulptuuri “Kalevipoeg” esitlus - ehk kõige ebatavalisem eepose kangelase väljendus.
 


 

Isegi hilisematel aastatel töötas Renaldo Kalevipoja illustratsioonidega ja Teil tekib võimalus näha omalaadi pildiseeriat eepose teemal, mis on valmis filmi storyboard'ina. Loodan, et tulevikus leidub võimalus luua selle materjali põhjal film.

Renaldo oli kiindunud sepatöö kunsti ja suurtükitornis esitletakse ka tema sepatöid.

Näituse peaeksponaadiks saab kahtlemata graafiline leht "Tal on hea" – noormees hoiab õrnalt oma vastsündinud poega. Emaduse teema on Maailma kunsti üks populaarsemaid teemasid, tuletame kasvõi meelde mineviku meistrite lõputut rida Madonnasid. "Tal on hea" läheneb tänu oma jõule ja hellusele nendele kõrgeima kunsti näidetele.
 


 

Me oleme tänulikud Linnamuuseumile võimaluse eest pidada Renaldo Veeberi juubeliaasta näitust selles mainekas saalis.

Meie näitus on enamjaolt spontaanne ja toetusfondid, mille peategevuseks on eesti kultuuri toetamine, ei vastanud kahjuks meie algatusele näitust läbi viia.

Iga tegevus toob kaasa paratamatud kulud – näituse vormistamine, teoste raamimine ja mis kõige tähtsam, Kalevipoja kohaletoimetamine Lõuna-Eestist Tallinnasse.

Oleme väga tänulikud võimaliku abi eest ja ootame Teid näituse avamisele!


Lootusega ning siira sümpaatiaga
 

Artur Veeber
kunstnik Renaldo Veeberi poeg
filmiprodutsent ("Mandariinid", Jaapani animatsiooni filmifestivali JAFF peakorraldaja)

 

Auhinnad hooandjatele
 

Aastavahetuse teemalised graafikatööd:


 

Graafikalehed:

  • 7 backers
  • 95€raised of 900€ goal

Ended

This project was not funded and ended on 31.Dec.2017